2017 Season Standings – Updated 10/31/2017


Team Series Points

Position Team Points
1 Tredyffrin Easttown Composite 8108
2 Chambersburg Area School District 8042
3 Carlisle Area High School 7816
4 Elizabethtown Area School District 7786
5 Keystone Composite 7731
6 Parkland High School 7555
7 Pittsburgh East Composite 7519
8 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 7458
9 Tredyffrin Easttown District 7382
10 Southern Montgomery Composite 7146
11 Centre County Crows 7065
12 Owen J. Roberts 7048
13 Great Valley HS Team 6945
14 Danville Area School District Hammers 6888
15 PA Independent 6827
16 Downingtown West 6661
17 PIttsburgh North Cycling 6238
18 York Composite Cycling Club 6118
19 Carlisle Area Composite Racing 5940
20 Bucks County Composite 5889
21 Lycoming County Composite 5622
22 West Virginia Composite 4855
23 Parkland Composite 4769
24 Beaver County Composite 4474
25 West Shore Composite 4414
26 Wyomissing Area Composite 4285
27 Downingtown East 3911
28 Adams County Composite 3868
29 West Chester Henderson Mountain Bike Club 3658
30 AIM Academy 3584
31 Pocono Raceteam 3561
32 Hanover Area Youth Composite 3440
33 Great Valley Composite 3106
34 Johnstown Ridgebacks Composite 2917
35 Northeast Philiadelphia & Lower Bucks County Composite 1059
36 Bellefonte Youth MTB Team 683
37 Towanda Area School District 348

Individual Series Points

 

JV – Male

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Jonathan Cox Jr. JV 9 Carlisle Area High School 540 540 530 530 512 1635*
2 Dain Vallie JV 11 Carlisle Area Composite Racing 467 496 540 540 0 1601*
3 Ayden Thomas JV 10 Elizabethtown Area School District 521 481 496 521 521 1588*
4 Ian Lay JV 11 Carlisle Area Composite Racing 454 521 512 415 512 1570*
5 Brad McAllister JV 12 Parkland Composite 530 488 504 504 0 1563*
6 Timothy Howland JV 8 Carlisle Area High School 504 512 521 488 0 1562*
7 Devin Ditzler JV 11 Chambersburg Area School District 460 504 460 460 540 1529*
8 Ben Barrett JV 10 Tredyffrin Easttown Composite 496 530 467 436 0 1518*
9 Owen George JV 10 Parkland High School 448 467 474 1 504 1470*
10 Jonathan Troup JV 12 Pittsburgh East Composite 436 454 454 481 504 1464*
11 Ryan Harris JV 10 Tredyffrin Easttown District 430 436 488 512 0 1461*
12 Jack Gilbert JV 10 Tredyffrin Easttown Composite 512 425 442 474 0 1453*
13 Benjamin Hilling JV 11 PA Independent 0 448 448 496 0 1392
14 Sterling Deye JV 12 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 420 410 420 1 504 1369*
15 Adam Thomas JV 11 Adams County Composite 0 474 436 448 0 1358
16 Benjamin Kelly JV 12 York Composite Cycling Club 442 0 481 430 0 1353
17 Ben Hoehne JV 11 Elizabethtown Area School District 351 366 384 372 540 1321*
18 Owen Campain JV 11 Parkland High School 360 384 1 380 504 1293*
19 Nicholas Dean JV 11 Downingtown West 384 396 425 425 0 1271*
20 Dorian Forney JV 12 Chambersburg Area School District 0 351 376 360 512 1248
21 Liam Feeney JV 12 AIM Academy 410 420 0 405 0 1235
22 John Hofbauer JV 12 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 344 360 0 357 504 1221
23 Jimmy Bevevino JV 11 Great Valley Composite 405 415 0 400 0 1220
24 Clayton Amey JV 12 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 366 392 405 376 0 1198*
25 Dominic Maneval JV 12 Lycoming County Composite 400 369 392 366 0 1186*
26 Benjamin Schrock JV 11 Tredyffrin Easttown Composite 396 380 0 392 0 1168
27 Turner Harvey JV 11 Tredyffrin Easttown District 376 363 380 384 0 1165*
28 Thadd Lawson JV 11 AIM Academy 363 376 0 420 0 1159
29 Michael Bradley JV 11 Danville Area School District Hammers 380 388 388 0 0 1156
30 Michael D’Adamo JV 12 AIM Academy 342 372 0 369 0 1083
31 Michael Gossow JV 11 Tredyffrin Easttown District 474 0 0 454 0 928
32 Matthew Davis JV 12 Owen J. Roberts 0 460 0 467 0 927
33 Jackson Dusinberre JV 12 Tredyffrin Easttown District 488 0 0 410 0 898
34 Cole Vandegrift JV 11 Great Valley HS Team 0 0 430 442 0 872
35 Beck Griswold JV 12 PIttsburgh North Cycling 0 430 415 0 0 845
36 Alexander Kocsy JV 11 Great Valley HS Team 0 0 410 396 0 806
37 Cameron Mejias JV 12 Downingtown West 369 0 396 0 0 765
38 Chad Diehl JV 11 Great Valley HS Team 357 0 400 0 0 757
39 Sean Ellis JV 12 Pittsburgh East Composite 354 357 0 0 0 711
40 Ethan Gilbert JV 11 Hanover Area Youth Composite 346 354 0 0 0 700
41 Daniel Burden JV 11 Pocono Raceteam 481 0 0 0 0 481
42 Riley Connors JV 12 PIttsburgh North Cycling 0 442 0 0 0 442
43 Niall Lanks JV 12 Lycoming County Composite 425 0 0 0 0 425
44 Aidan Kinsley JV 11 York Composite Cycling Club 415 0 0 0 0 415
45 Nathan Kelly JV 11 PIttsburgh North Cycling 0 405 0 0 0 405
46 Noah Gibson JV 12 Johnstown Ridgebacks Composite 0 400 1 0 0 401
47 Scott Miesen JV 11 Tredyffrin Easttown District 392 0 0 0 0 392
48 John deCarville JV 12 Downingtown East 388 0 0 0 0 388
49 Matthew Logan JV 12 Tredyffrin Easttown District 0 0 0 388 0 388
50 Brian Kozloski JV 11 Keystone Composite 372 0 0 0 0 372
51 Garrett Bonenberger JV 12 Parkland Composite 0 0 0 363 0 363
52 Will Costa JV 12 West Chester Henderson Mountain Bike Club 0 0 0 354 0 354
53 Steven Chenot JV 12 Towanda Area School District 348 0 0 0 0 348
54 Blaze Graff JV 11 Adams County Composite 0 0 1 1 0 2
55 Jacob Saltzburg JV 11 AIM Academy 0 1 0 1 0 2

*25 bonus points awarded for completing all races

JV – Female

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Eva Cartmel JV 11 West Virginia Composite 540 540 0 540 0 1620
2 Allyson Scheunemann JV 11 Danville Area School District Hammers 504 512 530 521 0 1588*
3 Lily Oltmans JV 12 Elizabethtown Area School District 521 504 521 512 0 1579*
4 corrine krasley JV 10 Parkland High School 530 540 0 0 1070
5 Hope Ford JV 12 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 530 521 0 0 0 1051
6 Emma Carlson JV 11 PA Independent 512 0 0 530 0 1042

*25 bonus points awarded for completing all races

Sophomore – Male

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Julian Zucco Sophomore 10 Pittsburgh East Composite 500 456 317 490 500 1515*
2 Cole Kriebel Sophomore 10 PIttsburgh North Cycling 0 472 481 500 0 1453
3 Sam Druck Sophomore 10 York Composite Cycling Club 481 464 500 0 472 1453
4 Ian Plankenhorn Sophomore 10 Lycoming County Composite 490 414 456 448 472 1443*
5 Evan Garver Sophomore 10 Keystone Composite 464 427 441 481 0 1411*
6 Oskar Pezalla-Granlund Sophomore 10 Southern Montgomery Composite 472 434 434 456 0 1387*
7 Reid Herman Sophomore 10 Carlisle Area High School 0 441 448 472 0 1361
8 Gavin Russell Sophomore 10 Parkland High School 441 340 380 396 464 1326*
9 Brian Sebring Sophomore 10 York Composite Cycling Club 427 390 420 441 0 1313*
10 Ethan VanHorn Sophomore 10 Chambersburg Area School District 420 385 385 402 464 1311*
11 Simon Gajewski Sophomore 10 Great Valley HS Team 456 420 0 427 0 1303
12 Cole Capwell Sophomore 10 Keystone Composite 408 402 390 464 0 1299*
13 David Forrest Sophomore 10 Owen J. Roberts 390 360 427 434 0 1276*
14 Joshua Phillips Sophomore 10 Elizabethtown Area School District 380 348 344 390 464 1259*
15 Cameron Shafer Sophomore 10 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 448 408 375 1 0 1256*
16 Carson Mackey Sophomore 10 Owen J. Roberts 348 336 402 420 0 1195*
17 Nolan Wilson Sophomore 10 Centre County Crows 414 375 1 375 0 1189*
18 Tanner Rauch Sophomore 10 Pittsburgh East Composite 0 296 396 0 481 1173
19 Samuel Ozer Sophomore 10 AIM Academy 396 380 0 385 0 1161
20 Josiah Lawton Sophomore 10 York Composite Cycling Club 352 332 356 408 0 1141*
21 Jude Kipe Sophomore 10 Chambersburg Area School District 0 300 326 332 481 1139
22 Carson Smith Sophomore 10 Keystone Composite 356 365 352 380 0 1126*
23 Will Heeb Sophomore 10 Carlisle Area High School 365 356 360 365 0 1115*
24 Dalton Ethriedge Sophomore 10 Elizabethtown Area School District 370 320 348 360 0 1103*
25 Derek Wittlinger Sophomore 10 Owen J. Roberts 360 344 365 326 0 1094*
26 Steven Bolt Sophomore 10 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 304 308 370 340 0 1043*
27 Matthew Zuniga Sophomore 10 Downingtown East 336 304 329 336 0 1026*
28 Mason Forer Sophomore 10 West Shore Composite 329 314 336 329 0 1019*
29 Ben Gongola Sophomore 10 West Virginia Composite 0 490 490 0 0 980
30 Cameron Lawrence Sophomore 10 West Virginia Composite 0 500 464 0 0 964
31 Max DePasquale Sophomore 10 West Chester Henderson Mountain Bike Club 311 302 323 1 0 961*
32 Cole Connelly Sophomore 10 Adams County Composite 332 0 314 314 0 960
33 Ethan Hrycko Sophomore 10 Parkland Composite 308 0 311 317 0 936
34 Gunnar Yough Sophomore 10 PIttsburgh North Cycling 0 396 472 0 0 868
35 Evan Cochran Sophomore 10 Danville Area School District Hammers 402 0 0 0 464 866
36 Dylan Devlin Sophomore 10 Johnstown Ridgebacks Composite 0 352 408 0 0 760
37 Cole Kemper Sophomore 10 Hanover Area Youth Composite 385 370 0 0 0 755
38 Ethan Wolford Sophomore 10 Hanover Area Youth Composite 434 317 0 0 0 751
39 Jacob Nicholson Sophomore 10 Johnstown Ridgebacks Composite 0 323 414 0 0 737
40 Charlie Foster Sophomore 10 AIM Academy 0 306 0 414 0 720
41 Aiden Gonder Sophomore 10 West Shore Composite 0 311 0 370 0 681
42 Carter Hopkins Sophomore 10 Tredyffrin Easttown District 323 0 0 356 0 679
43 Oliver Camp Sophomore 10 PA Independent 0 0 332 344 0 676
44 Timber Kriley Sophomore 10 PIttsburgh North Cycling 0 329 340 0 0 669
45 William Tenney Sophomore 10 Carlisle Area High School 326 0 320 0 0 646
46 Nathan Pathisseril Sophomore 10 West Chester Henderson Mountain Bike Club 320 0 0 306 0 626
47 Miles Hawes Sophomore 10 West Chester Henderson Mountain Bike Club 314 0 0 304 0 618
48 Ian Hess Sophomore 10 Elizabethtown Area School District 1 0 0 0 500 501
49 Eli Ballantyne Sophomore 10 West Virginia Composite 0 481 0 0 0 481
50 Luke Speaks Sophomore 10 Danville Area School District Hammers 1 448 0 0 0 449
51 Victor Kanuik Sophomore 10 Keystone Composite 375 0 0 0 0 375
52 Jay Fetterman Sophomore 10 Downingtown East 0 0 0 352 0 352
53 Alec Rump Sophomore 10 Pocono Raceteam 0 0 0 348 0 348
54 Blayze Fisher Sophomore 10 Owen J. Roberts 344 0 0 0 0 344
55 Seth Nelson Sophomore 10 Elizabethtown Area School District 340 0 0 0 0 340
56 Cameron Marshall Sophomore 10 PIttsburgh North Cycling 0 326 0 0 0 326
57 Henry Sullivan Sophomore 10 West Chester Henderson Mountain Bike Club 0 0 0 323 0 323
58 Luke Maneval Sophomore 10 Lycoming County Composite 0 0 0 320 0 320
59 Jack Brogan Sophomore 10 Great Valley HS Team 317 0 0 0 0 317
60 Ryan Maneval Sophomore 10 Owen J. Roberts 0 0 0 311 0 311
61 Ben Parry Sophomore 10 West Chester Henderson Mountain Bike Club 0 0 0 308 0 308
62 Justin Abersold Sophomore 10 Downingtown East 306 0 0 0 0 306
63 Max Herceglic Sophomore 11 Downingtown West 0 0 0 302 0 302
64 Jaiden Cohen Sophomore 10 AIM Academy 1 0 0 300 0 301
65 Corbin Drigalla Sophomore 10 AIM Academy 0 1 0 298 0 299
66 Aidan Henderson Sophomore 10 Johnstown Ridgebacks Composite 0 298 0 0 0 298

*25 bonus points awarded for completing all races

Sophomore – Female

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Riley Pottinger Sophomore 10 Pittsburgh East Composite 500 500 500 500 500 1525*
2 Reagan Spahr Sophomore 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 490 490 490 490 464 1495*
3 Rachel Hoover Sophomore 10 Chambersburg Area School District 472 481 448 481 500 1487*
4 Shannon Campbell Sophomore 10 Great Valley HS Team 464 472 481 472 0 1450*
5 Emily Hull Sophomore 10 Chambersburg Area School District 448 464 464 464 472 1425*
6 Emma Burry Sophomore 10 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 434 456 472 441 464 1417*
7 Megan O’Halloran Sophomore 10 Southern Montgomery Composite 456 0 456 448 0 1360
8 Irene McGraw Sophomore 10 Downingtown East 441 0 0 456 0 897
9 Briana Rivera Sophomore 10 Great Valley HS Team 1 0 441 434 0 876
10 corrine krasley JV 10 Parkland High School 481 0 0 481
11 Morgan Lucas Sophomore 10 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 0 0 0 0 464 464
12 Emily Clemson Sophomore 10 Downingtown West 427 0 0 0 0 427

*25 bonus points awarded for completing all races

Varsity – Male

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Zack Rundell Varsity 9 Keystone Composite 575 556 556 575 539 1731*
2 Aidan Brechbill Varsity 11 Chambersburg Area School District 0 575 575 565 575 1725
3 Gavin Strauss Varsity 11 Downingtown West 556 565 547 556 0 1702*
4 Linus Kaye Varsity 12 Centre County Crows 565 547 565 0 0 1677
5 Logan Bohn Varsity 12 Chambersburg Area School District 0 539 539 547 575 1661
6 Kyle Lathan Varsity 12 Elizabethtown Area School District 1 0 0 539 0 540

*25 bonus points awarded for completing all races

Varsity – Female

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Jamie Barrett Varsity 9 Tredyffrin Easttown Composite 575 575 575 565 0 1750*
2 kiley krasley Varsity 12 Parkland High School 565 565 565 575 0 1730*
3 Zoe Eckman Varsity 10 PA Independent 0 556 556 556 0 1668
4 Emily White Varsity 12 West Chester Henderson Mountain Bike Club 556 0 0 547 0 1103

*25 bonus points awarded for completing all races

Freshman – Male

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Wyatt Rodgers Freshman 9 PIttsburgh North Cycling 500 500 500 500 0 1525*
2 Darren Neidigh Freshman 9 Carlisle Area Composite Racing 490 490 490 490 0 1495*
3 Dylan Duchnowski Freshman 9 PIttsburgh North Cycling 472 481 472 481 0 1459*
4 George Kwiecinski Freshman 9 Keystone Composite 464 472 481 464 464 1442*
5 Aiden Miller Freshman 9 PIttsburgh North Cycling 481 456 456 472 0 1434*
6 Cody Pivirotto Freshman 9 Pittsburgh East Composite 448 414 448 448 500 1421*
7 Mark Gilbert Freshman 7 Tredyffrin Easttown Composite 360 448 441 456 0 1370*
8 Easton Sones Freshman 9 Lycoming County Composite 396 434 408 434 472 1365*
9 Andrew Buzzini Freshman 9 Danville Area School District Hammers 427 0 1 441 464 1332
10 Reece Readinger Freshman 9 Elizabethtown Area School District 390 402 420 420 464 1329*
11 Dylan Woodward Freshman 8 Tredyffrin Easttown District 408 396 402 427 464 1324*
12 David Bennett Freshman 9 Tredyffrin Easttown District 385 420 385 414 464 1323*
13 Hayden Wilson Freshman 9 Beaver County Composite 434 427 434 396 0 1320*
14 Caleb Heller Freshman 9 Lycoming County Composite 0 390 414 408 464 1286
15 Neil Sareen Freshman 9 Tredyffrin Easttown Composite 441 408 0 385 0 1234
16 Chris Brown Freshman 9 Owen J. Roberts 402 1 427 375 0 1229*
17 Bryan Walsh Freshman 9 Keystone Composite 420 385 396 365 0 1226*
18 Zachary Moore Freshman 9 Parkland Composite 375 329 329 1 464 1193*
19 Lyle Cordes Freshman 9 Parkland Composite 332 323 360 332 464 1181*
20 Grant Bohn Freshman 9 Chambersburg Area School District 0 326 308 348 500 1174
21 Henri Brunel Freshman 7 Tredyffrin Easttown District 370 370 348 380 0 1145*
22 Erik Motter Freshman 9 Elizabethtown Area School District 308 352 0 326 464 1142
23 Evan Rose Freshman 9 PA Independent 0 375 375 390 0 1140
24 Peyton Brezski Freshman 9 Owen J. Roberts 304 360 365 360 0 1110*
25 Daniel Norris Freshman 9 Pittsburgh East Composite 365 365 340 352 0 1107*
26 Michael Spinelli Freshman 9 Beaver County Composite 356 380 356 0 0 1092
27 Mason Behm Freshman 9 York Composite Cycling Club 311 344 370 344 0 1083*
28 Ian Roessler Freshman 9 Tredyffrin Easttown District 326 356 306 370 0 1077*
29 Sebastian Bell Freshman 9 Tredyffrin Easttown Composite 344 348 344 356 0 1073*
30 William Meyer Freshman 9 Chambersburg Area School District 290 296 0 0 481 1067
31 Brett Swift Freshman 9 Elizabethtown Area School District 285 1 0 294 481 1060
32 Ethan Weader Freshman 9 Danville Area School District Hammers 282 340 352 336 0 1053*
33 Aaron Smith Freshman 9 Pittsburgh East Composite 0 0 289 292 472 1053
34 James Foglio IV Freshman 9 Pocono Raceteam 340 332 317 311 0 1014*
35 Max McCullagh Freshman 9 Owen J. Roberts 323 0 336 340 0 999
36 Duncan MacDonald Freshman 9 Southern Montgomery Composite 336 308 311 320 0 992*
37 Zac Saffin Freshman 9 York Composite Cycling Club 0 336 320 314 0 970
38 Sean Bergsten Freshman 9 Carlisle Area High School 314 306 323 0 0 943
39 Christopher Freeman Freshman 9 Adams County Composite 286 298 326 288 0 937*
40 Seth Oltmans Freshman 9 Elizabethtown Area School District 287 302 294 308 0 929*
41 Levi Smith Freshman 9 West Virginia Composite 0 464 464 0 0 928
42 Dominic Starzmann Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 279 314 300 281 0 920*
43 Logan Diehl Freshman 9 Great Valley HS Team 284 0 304 329 0 917
44 Kyle Haddock Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 294 294 302 290 0 915*
45 Rigel Strohm Freshman 9 Southern Montgomery Composite 280 290 292 304 0 911*
46 Tyler Chapman Freshman 9 Elizabethtown Area School District 298 320 0 287 0 905
47 Jeremiah Wolf Freshman 9 Elizabethtown Area School District 306 311 0 285 0 902
48 Nathaniel Dostalik Freshman 9 Downingtown West 292 0 298 298 0 888
49 Evan Rominiecki Freshman 9 Southern Montgomery Composite 289 0 296 284 0 869
50 Casey Drach Freshman 9 Southern Montgomery Composite 283 0 290 289 0 862
51 Ethan Gunther Freshman 9 Elizabethtown Area School District 281 292 0 278 0 851
52 Tristen Trethewey Freshman 9 Downingtown West 456 0 390 1 0 847
53 Aiden Casey Freshman 8 Great Valley HS Team 0 441 0 402 0 843
54 Nathan Codeluppi Freshman 9 Pittsburgh East Composite 0 0 332 0 472 804
55 Alex Gibson Freshman 9 Great Valley HS Team 380 0 380 0 0 760
56 Billy Wilt Freshman 9 Danville Area School District Hammers 0 0 0 286 464 750
57 Tyler Gibson Freshman 9 Johnstown Ridgebacks Composite 414 304 0 0 0 718
58 Matthew Freeman Freshman 9 Adams County Composite 352 0 314 0 0 666
59 Brad Pancoast Freshman 9 Great Valley HS Team 320 0 0 323 0 643
60 Alex Zocco Freshman 9 PA Independent 302 0 0 300 0 602
61 Gavin Thomas Freshman 9 Keystone Composite 317 0 0 283 0 600
62 Andrew Hinckley Freshman 9 Great Valley HS Team 288 0 0 302 0 590
63 Jonathan Tosh Freshman 9 Pittsburgh East Composite 275 0 287 0 0 562
64 Noah Sommer Freshman 9 AIM Academy 276 0 0 280 0 556
65 Jonathan Sommer Freshman 9 AIM Academy 277 0 0 279 0 556
66 Philip Richardson Freshman 9 Elizabethtown Area School District 0 0 0 0 464 464
67 Bennett Kerr Freshman 9 Pittsburgh East Composite 0 0 0 0 464 464
68 Ashtin Keith Freshman 9 PA Independent 348 0 0 0 0 348
69 Bryce Hundertmark Freshman 9 Hanover Area Youth Composite 329 0 0 0 0 329
70 Elvin Irizarry Freshman 9 Elizabethtown Area School District 0 317 0 0 0 317
71 Jack Vandegrift Freshman 9 Great Valley HS Team 0 0 0 317 0 317
72 Evan Moffett Freshman 9 Parkland High School 0 0 0 306 0 306
73 Dakota Frantz Freshman 9 Elizabethtown Area School District 300 0 0 0 0 300
74 Luke Marvenko Freshman 9 Beaver County Composite 0 300 0 0 0 300
75 James King Freshman 9 Tredyffrin Easttown District 296 0 0 0 0 296
76 Aiden Michell Freshman 9 Southern Montgomery Composite 0 0 0 296 0 296
77 Reed Fisher Freshman 9 Beaver County Composite 0 0 288 0 0 288
78 Aidan Kase Freshman 9 Tredyffrin Easttown District 0 0 0 282 0 282
79 Christopher Wynn Freshman 9 Elizabethtown Area School District 278 0 0 0 0 278
80 Bryce Krepps Freshman 9 Elizabethtown Area School District 0 1 0 0 0 1

*25 bonus points awarded for completing all races

Freshman – Female

Position Name Category Grade Team RACE #1: BLUR OF GALLAHER RACE #2: HIGH GROUND IN J-TOWN RACE #3: LAKESIDE RIDE AT YELLOW CREEK RACE #4 THE FLOW AT JORDAN CREEK RACE #6: TEEN TRAIL CORPS Points
1 Claire Thomas Freshman 9 Elizabethtown Area School District 500 500 500 0 500 1500
2 Jasmine Bell Freshman 9 Tredyffrin Easttown Composite 490 481 481 500 0 1496*
3 Lea Day Freshman 7 Tredyffrin Easttown District 490 490 490 464 1495*
4 Ella Pisle Freshman 9 Chambersburg Area School District 464 464 464 448 500 1453*
5 Ava Ginter Freshman 9 Carlisle Area High School 472 1 472 456 464 1433*
6 Mimi Schrock Freshman 9 Tredyffrin Easttown Composite 481 456 0 472 0 1409
7 Miriam Rose Freshman 9 Southern Montgomery Composite 456 472 0 464 0 1392
8 Elizabeth Mohler Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 448 0 0 441 464 1353
9 Colby Hurley Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 434 434 448 427 0 1341*
10 Mia Deye Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 427 441 0 0 464 1332
11 Alyssa Lawton Freshman 9 York Composite Cycling Club 0 0 456 434 0 890
12 Alyssa McPoyle Freshman 9 West Shore Composite 441 448 0 0 0 889
13 Kate Gilbert Freshman 7 Tredyffrin Easttown Composite 481 0 481
14 Isabel Weinberg Freshman 9 Great Valley Composite 0 0 0 420 0 420
15 Mia Basilio Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 0 0 0 414 0 414
16 Bonnie Ray Freshman 9 Great Valley HS Team 0 0 0 408 0 408
17 Lauren Ruck Freshman 9 TWIN VALLEY MOUNTAIN BIKING TEAM 0 0 0 1 0 1

*25 bonus points awarded for completing all races